Liturgia Słowa

Rekolekcje dla maturzystów

 

    W rekolekcjach powołaniowych uczestniczy bardzo mała ilość młodych ludzi. Jest  to czas przeznaczony dla maturzystów i studentów, którzy myślą o poświęceniu swojego życia dla Pana Boga.

    Można tu zauważyć o wiele więcej czasu na rozmyślania, kontemplacje, cichą modlitwę niż podczas rekolekcji ogólnych. Wszystkie tematy rozważań przybliżają uczestnikowi Kapłaństwo, które jest niewątpliwie piękną, choć czasem niełatwą drogą życia. Pięknym wydarzeniem jest niewątpliwie Droga Krzyżowa ścieżkami legnickiego parku, kiedy to każda stacja opisuje rozterki, problemy i przeciwności związane z powołaniem i jego odkrywaniem w sobie.

    Dwóch kleryków wyznaczonych jest do pomocy uczestnikom. Oprowadzają oni każdego chętnego po budynku seminarium pokazując różne sale, dziedzińce czy siłownie. Pomagają oni również zawsze wtedy gdy pojawi się problem lub niewygoda.

    Podczas pobytu w Seminarium młodzież jest jakby wcielona w „normalne” życie Kleryków. Można z bliska przyjrzeć się ich modlitwom, procom, obowiązkom. Obecność uczestników nie burzy ich planu pracy. Oczywiście istnieje również wiele sposobności do rozmów z Księżmi czy Klerykami.

    Takie elementy dnia jak Jutrznia czy sakrament pokuty i pojednania różnią się formą od rekolekcji ogólnych. Jutrznia jest śpiewana razem z chętnymi klerykami, a spowiedź jest przewidziana dla każdego chętnego, jednak nie jest ona punktem programu. Po porostu przy częstych spotkaniach w Kaplicy Kapłan posługuje w konfesjonale. Wszystko podczas tych rekolekcji jest spokojniejsze, wolniejsze, ale przez to niejednokrotnie głębsze i lepsze.

   Zawsze istnieje również możliwość rozmów zarówno z księdzem jak i klerykiem na każdy temat, który nurtuje uczestnika.

    Wieczorami rozważa się słowo Boże. Dostaje się kartkę z krótkim cytatem, nad który medytuję się przez ok. pół godziny. Zagłębiamy się wtedy w każde słowo i dostrzegamy ukryte znaczenia, których na pierwszy rzut oka nie zauważyliśmy. Sam Bóg kieruje do nas słowa, abyśmy jeszcze bardziej odkrywali Jego oblicze w naszych sercach i przybliżali się do niego.

    Rozważanie słowa Bożego czasami łączyło się również z czytaniem dzieł wielkich świętych. Oni bowiem będąc bardzo blisko Chrystusa wiedzą jakie dawać nam wskazówki byśmy mogli również tak jak oni nie ustać w drodze, lecz dojść do miejsca wiecznej radości.

    Dlatego uważam, że czas tam spędzony pomaga odkryć nie tylko powołanie, ale również wielkie korzyści płynące z modlitwy, czy też medytacji fragmentów Pisma Świętego. Jest to wielka pomoc w życiu każdego człowieka, kiedy zawsze, jeśli tylko mamy na to ochotę możemy porozmawiać i posłuchać rad naszego największego Przyjaciela.

Kontakt

Wyższe Seminarium Duchowne
Diecezji Legnickiej


ul. Jana Pawla II nr 1

59-220 LEGNICA


tel.  (0-76) 724 - 41 - 25
fax: (0-76) 724 - 41 - 26
 


e-mail:

wsdlegnickie@gmail.com

 

 

 

konto:PKO S.A. O/Legnica
Nr 25124014731111000025217742

 

 

 

 

 


 Skrzynka intencji