Liturgia Słowa

08.04.2019

Wyjazdowe dni skupienia

Klerycka wspólnota seminaryjna uczestniczyła w wyjazdowych dniach skupienia, w dniach 5-7 kwietnia. Miejscem zatrzymania i reflekcji nad słowem Bożym był Dom Pielgrzyma w Wambierzycach. W tej niewielkiej miejscowości, w której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, Patronki Ziemi Kłodzkiej, przebywaliśmy od piątku wieczór do niedzielnego poranka. W ramach duchowego skupienia każdy rocznik słuchał osobnych konferencji prowadzonych przez księży moderatorów. Mieliśmy także sposobność być na wambierzyckiej Kalwarii, przejść drogę krzyżową z Jezusem, pomodlić się Gorzkimi Żalami przy stacji Biczowania, zwiedzić Bazylikę oraz poznać historię najstarszej w Polsce figurki Matki Bożej. Element modlitewny uzupełniony był wspólnym wyjściem w góry na Szczeliniec oraz oglądaniem ruchomej szopki. 


W niedzielę po Mszy Świętej i obiedzie wyjechaliśmy w stronę Legnicy, przejeżdżając przez Bardo, w którym nawiedziliśmy Metropolitalne Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Po drodze, w Świdnicy, wzięliśmy udział w seansie filmowym w kinie pt. "Miłość i miłosierdzie". Film pokazuje historię szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia oraz trudności z tym związane, które spotkały św. Faustynę Kowalską, bł. Michała Sopoćkę oraz wielu innych kapłanów.


  17 sierpnia 1980 roku miało miejsce największe i najdonioślejsze wydarzenie w kilkusetletniej historii sanktuarium – figurka Matki Bożej została ukoronowana papieskimi koronami na Wambierzycką Królową Rodzin. Podczas dokonanej przez kardynała Stefana Wyszyńskiego koronacji odczytany został specjalny list Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym napisał: „Pragnę wyrazić wraz z tym pozdrowieniem moją wielką radość z tego, że w dniu dzisiejszym Matka Boża w swoim Sanktuarium w Wambierzycach doznaje szczególnej czci – oto dzień Jej koronacji. Raduję się wraz ze wszystkimi uczestnikami tego wydarzenia, na które tyle wieków czekało Sanktuarium Wambierzyckie”.


K.D.

Galeria

Kontakt

Wyższe Seminarium Duchowne
Diecezji Legnickiej


ul. Jana Pawla II nr 1

59-220 LEGNICA


tel.  (0-76) 724 - 41 - 25
fax: (0-76) 724 - 41 - 26
 


e-mail:

wsdlegnickie@gmail.com

 

 

 

konto:PKO S.A. O/Legnica
Nr 25124014731111000025217742

 

 

 

 

 


 Skrzynka intencji